506 260 506

PO RAZ PIERWSZY OD PIĘCIU LAT ZAPADŁA DECYZJA O OBNIŻENIU RATY KREDYTÓW!

 

Rada Polityki Pieniężnej po praz pierwszy od pięciu lat zadecydowała o obniżeniu rat kredytów. Bardzo dobra informacja dla kredytobiorców! Wkrótce odsetki od kredytów zmaleją aż o pół punktu procentowego.

Na tą decyzję musieliśmy czekać aż pięć lat, stopa referencyjna spadła do 1%. Poprzednia decyzja o zmianie stóp procentowych zapadła w 2015 roku, kiedy prezesem NBP był Marek Belka. Od 2008 roku władze monetarne w Polsce klasowały się w czołówce państw, które najdłużej utrzymywały stopy procentowe na stałym poziomie.

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej przez ostatnie wydarzenia w Europie zaczęli obawiać się kryzysu gospodarczego. Kryzys gospodarczy może być skutkiem pandemii wirusa COVID-19, który przyczynia się do spadku popytu na usługi, towary nieżywnościowe oraz silnego obniżania się cen surowców na rynkach światowych. Finalnie na ostatnim posiedzeniu rady, została podjęta decyzja o obniżeniu stóp procentowych do 1%. Analitycy oceniają, że w kolejnych miesiącach może dojść do dalszych cięć.

Przejdźmy więc do konkretów! Ile oszczędzimy dzięki obniżce stóp procentowych?

A więc korekta stóp procentowych wpłynie na kwotowania stóp międzybankowych WIBOR a co za tym idzie raty kredytów większości kredytobiorców w Polsce zostaną obniżone!

Rzeczywista średnia stopa oprocentowania (RRSO) może zostać zredukowana do 3,2 proc gdzie jeszcze w styczniu wynosiła 3,7 procenta. W momencie spadku RRSO o 0,5% przy kredycie na 300zł raty mogą spaść nawet o 1500zł rocznie! (125zł miesięcznie).  W przypadku kredytu na pół miliona możemy rata będzie niższa o ponad 200zł.

Niestety, żeby nie było zbyt kolorowo ze spadku stóp procentowych nie będą zadowoleni deponenci. Oprocentowanie środków na rachunku bankowym może należeć do rzadkości. Porównując je do rosnącej inflacji możemy stwierdzić, że od jakiegoś czasu są realnie ujemne.

Z natłoku złych informacji które obecnie nas wszystkich otaczają, tę informację możemy uznać za bardzo dobrą biorąc pod uwagę wszystkich kredytobiorców.