506 260 506

 „Płaca minimalna podskoczy wysoko do góry” takie słowa słyszymy od dobrych kilku miesięcy, gorący temat wśród pracowników a jeszcze gorętszy wśród pracodawców.

Więc jak będzie wyglądała waloryzacja płacy minimalnej w tym roku?

W 2020 roku płaca minimalna wzrośnie aż o 350 zł brutto, co daje nam ok 240 zł na rękę. Bardzo szybko można wyliczyć, że minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2600 brutto. Stawka godzinowa również podskoczyła w górę i w tym roku wyniesie 17 zł brutto.

Faktyczna kwota wynagrodzenia uzależniona jest oczywiście od wielu aspektów takich jak np. uczestnictwa w pracowniczych planach kapitałowych, pracy w miejscu lub poza miejscem zamieszkania czy pit-u zero dla osób, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia.

O podwyżkach płacy minimalnej na następne lata jest już głośno, obecny rząd zapowiada, że w 2023 roku płaca minimalna ma wynosić 4000 zł brutto. Podwyżki zawsze budzą pozytywne emocje wśród pracowników, jednak pracodawcy zaczynają mieć coraz większe obawy, czy będą w stanie utrzymać pracowników. Największe zagrożenie odczuwają małe firmy, które w skutek podwyżek mogą ograniczyć przyjmowanie nowych pracowników lub zastosować redukcję etatów.

Warto też pamiętać, że z każdą podwyżką płacy minimalnej rosną ceny produktów i usług, co może przyczynić się do napędzenia gospodarki, ale czy na pewno? Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Wzrost płacy minimalnej spowoduje, że zdolność kredytowa się zwiększy, dlatego jeśli planujesz zakup nieruchomości w 2020 roku, skontaktuj się z ekspertem finansowym, który sprawdzi jak kształtuje się Twoja zdolność kredytowa na ten rok.